En dykare 1953. En dykare sitter i sin dykardräkt och dricker kaffe. Dykarhjälmen ligger vid hans fötter. Dykaren får luft att andas genom slangar. Två män sitter bredvid, en dricker öl direkt ur flaskan. Stockholm
En dykare 1953. En dykare sitter i sin dykardräkt och dricker kaffe. Dykarhjälmen ligger vid hans fötter. Dykaren får luft att andas genom slangar. Två män sitter bredvid, en dricker öl direkt ur flaskan. Stockholm
En dykare 1953. En dykare sitter i sin dykardräkt och dricker kaffe. Dykarhjälmen ligger vid hans fötter. Dykaren får luft att andas genom slangar. Stockholm
En dykare 1953. En dykare sitter i sin dykardräkt och dricker kaffe tillsammans med en annan man i snickarbyxor. Dykarhjälmen ligger vid hans fötter. Dykaren får luft att andas genom slangar. Stockholm
En dykare 1953. En dykare sitter i sin dykardräkt och dricker kaffe. Dykarhjälmen ligger vid hans fötter. Dykaren får luft att andas genom slangar. Stockholm
En dykare 1953. En dykare sitter i sin dykardräkt har kommit upp till ytan igen och röker en cigarett. Dykarhjälmen ligger vid hans fötter. Dykaren får luft att andas genom slangar. Stockholm
Sotare 1940. Två sotare sitter i trappan i en portuppgång och vilar, kanske den ändå är en svalare plats för att sitta och ta en rast än på hustaket denna varma sommardag i juni 1940. Stockholm Sverige.
Örebro brandkår. Brandkåren i Örebro rycker ut från brandstationen. De har sin utrustning på och hjälmar och sitter i en öppen stegbil och redo att köra iväg. Stegbilen är från 1934 av brandkårens egen tillverkning med plats för åtta man, med en Volvomotor. Deras egen benämning på bilen är Volvo 1:an. Bilden tagen i samband med ett bildreportage publicerat i bildtidningen Se nr 19 år 1942.
Örebro brandkår. Brandkåren i Örebro sätter på sig en del av utrustningen på brandstationen. Bilden tagen i samband med ett bildreportage publicerat i bildtidningen Se nr 19 år 1942.
Stockholm 12 april 1940. En man sitter och läser tidningen på en parkbänk. Bakom honom har man staplat sandsäckar mot källaren på huset. Det gjorde man för att skydda byggnaden och människorna i det från bomber.
Öl förr i tiden. En hästdragen vagn från Stockholmsbryggeriet Hamburgerbryggeriet med ett högt lass med backar med öl tydligt märkta med företagets namn . Bryggeriet var bland de första att erbjuda pilsneröl. Distributionen sköttes med häst och vagn och när verksamheten var som störst hade bryggeriet plats för 145 hästar.
Volvo Amazon. en personbil från Volvo som lanserades för återförsäljare i Skövde den 3 augusti 1956 och för allmänheten den 1-2 september 1956.
Volvos bilmodell Volvo Amazon lanserades som en efterträdare till Volvo PV 444. Bilen på bilden är en två prototyper av bilen med chassinummer X2 som användes i de första försäljningsbroschyrerna för Amazonen med regnr 024124 . Färgen på bilen var röd och vit och var högerstyrd.